Porovnání Dynmap, BlueMap a Pl3xMap

Webové mapy Minecraft serverů jsou příjemným rozšířením a zároveň usnadněním hry. Já zde porovnávám tři nejzajímavější pluginy, které momentálně existují.

Dynmap

3D pohled vygenerovaný na nejvyšší rozlišení.

Dynmapa je nejpoužívanější plugin co do webmap. Podle bStats jej využívá něco přes 21 tisíc serverů.

Dynmapa generuje mapu jako obrázky jednotlivých chunků, které se poté v prohlížeči skládají do kompletní mapy. Server je tedy při generování mapy enormně zatížený (zatížení se pohybuje ca v rozsahu 300-400% využití CPU).

Konfigurace Dynmapy je vcelku komplikovaná, zato rozsáhlá a podrobná. Soubory jsou ve formátu .txt (narozdíl od standartního .yml, s kontrolou syntaxe tedy nepočítejte), navíc ne úplně přehledné.

Kvalita mapy se nastavuje v configu. Čím kvalitnější mapa, tím se bude generovat déle a bude zabírat větší místo na disku. Nezapomínejte ani na to, že když budou hráči na serveru, Dynmapa bude muset aktualizovat jednotlivé chunky, což bude server zatěžovat i mimo prvotní render. Doporučuji proto rozlišení Dynmapy nastavit na lowres, jak na to se dozvíte zde.

Dynmapa má rozsáhlou podporu dalších pluginů, můžete na ní tedy zobrazit např. oblasti Residence a podobně.

Celkově je Dynmapa stále obstojnou možností, má dlouholetou podporu vývojářů a integrace jiných pluginů do Dynmapy (Residence, WorldGuard…) potěší. Podstatné je Dynmapu správně nakonfigurovat, aby vám fungovala tak jak má a nezabírala enormní množství místa na disku.

BlueMap

Poměrně nový plugin BlueMap, který byl vydán v září roku 2020 mě mile překvapil. Momentálně jej podle dat zveřejněných od vývojářů využívá okolo 2800 serverů, na plugin vycházejí také časté aktualizace a podle hodnocení na spigotmc.org jsou s ním lidé spokojení.

Osobně jsem byl k BlueMap skeptický. Na první pohled jde vidět, že jde sice o pěknou a detailní mapu, ale samozřejmě si rychle domyslíte, že také musí enormně zatěžovat server. Opak je pravdou a zátěží se může vyrovnat Dynmapě.

Bluemap využívá technologii WebGL, díky kterému se celá mapa vykresluje ve 3D ve vašem prohlížeči. Server pouze prohlížeči předává data o blocích v soborech JSON, ty pak prohlížeč zpracuje a vy tak máte opravdu kvalitní mapu, kterou si můžete až nezdravě zblízka prohlédnout.

Na rozdíl od Dynmapy i Pl3xMapy zde nejste totiž nijak omezení na vygenerované kusy mapy, takže kvalitou se zde není potřeba omezovat. Je zde asi dobré na druhou stranu zmínit to, že kvalita této mapy je odkázaná na to, jak výkonnou grafickou kartu máte v PC. BlueMap proto má na webu i nastavení, kde si můžete upravit množství detailů, rozlišení i vzhled.

O tom, jak BlueMap vypadá, se můžete přesvědčit na demo mapě.

Jako hlavní výhody bych rád zmínil jednoduchou konfiguraci, není zde také potřeba generovat mapu (jako tomu je u Dynmapy) a samozřejmě její vzhled. Nevýhodou je paradoxně její největší výhoda – kvalita. Lidem se slabším počítačem se může mapa sekat.

Pl3xMap

Pl3xMap je minimalistická a „lightweight“ mapa, vydána v roce 2021. Momentálně ji používá okolo 160 serverů.

Při testování jsem si nevšiml nějakého většího zatížení na serveru. Oproti Dynmapě i BlueMapě zabírá Pl3xMapa nejmenší místo na disku.

Osobně se mi moc nelíbí vzhled mapy, kde každý blok představuje pouze jednu barvu. Oproti Dynmapě, která u každého bloku naznačí stín i texturu bloku je toto dle mého názoru nevýhodou.

Jestli by se vám Pl3xMap líbila se můžete podívat na demo mapě.

Pokud tedy hledáte nenáročnou a minimalisticky vypadající mapu, Pl3xMap je pro vás ideální.

Závěr

Na závěr je dobré si říct, co vlastně po mapě chcete. Pokud chcete pouze 2D mapu s minimalistickým vzhledem, je pro vás ideální Pl3xMap. Pokud chcete dobře vypadající 3D mapu, doporučuji BlueMapu. Pokud chcete obojí (2D i 3D) sáhněte po Dynmapě.

Je návod nejasný nebo potřebuješ další pomoc?

Hostuješ u FakaHeda.eu? Využij náš Discord technické podpory!