Základní příkazy pro linux

Příkaz ls

slouží pro výpis obsahu adresáře

Syntaxe: ls [-lah] [cesta]

Samotný příkaz vypíše obsah aktuálního adresáře nebo pokud bude uvedena cesta (např. ls /etc)  vypíše se obsah zadaného adresáře (pokud k němu máte oprávnění). Samotný výpis je rozdělen do několika sloupců, podle velikosti okna vašeho terminálu.

Příkaz ls má několik argumentů, které je možné kombinovat (`ls -l -a` je to samé jako ls -la). Jedny z používaných argumentů jsou

  • -l dlouhý výpis, bude kromě názvu souborů/složek obsahovat i  další informace jako atributy souborů, jejich velikost, vlastníka,...
  • -a do výpisu budou zahrnuty všechny soubory včetně těch jejichž název začíná tečkou (tyto soubory jsou bězně skryté)
  • -h human readable... ovlivní zobrazení velikosti souborů. Pokud není uveden, je velikost souborů zobrazena v bajtech, pokud uveden je, pak se zobrazí ve vhodné jednotce (kilobajty, megabajty,...)

Příkaz cd

slouží pro změnu aktuálního adresáře. Po přihlášení na SSH začínáte ve své domovské složce (většinou /home/uzivatel), pro změnu složky stačí použít a uvést jméno složky

Syntaxe: cd [cesta]

Cesta může být relativní (např. cd test vás přesune do složky test, nacházející se v aktální složce) nebo absolutní (např. cd /var/www/html pro přesun do výchozí složky webového serveru, pokud jej máte nainstalovaný)

Jako cestu je možné uvést i ~ což váš přesune z aktální složky zpět do vaší domovské složky (většinou /home/uzivatel/)

Příkaz cat

slouží pro zobrazení obsahu textového souboru (vypíše jeho obsah do vašeho terminálového okna)

Syntaxe: cat <jmenosouboru>

Např. cat /etc/os-release vypíše pár informací o vašem nainstalovaném operačním systému

Pro zobrazení části souborů lze použít příkazy tail (zobrazí konec souboru, např. logu. je možné uvést kolik řádek se má zobrazit parametrem -n 20 pro zobrazení posledních 20 řádek textu). Podobně příkaz head zobrazí začátek souboru.

Můžete také použít příkaz less pro zobrazení celého souboru (posouváte se šipkamy nahoru/dolu či klávesami PgUp/PgDn, klávesou Q ukončíte prohlížení souboru) nebo příkaz more který zobrazí soubor po stránkách, mezerníkem se posouváte na další stránku, vracet se nelze.

Příkaz mkdir

vytvoří novou složku (případně strom složek)

Syntaxe: mkdir jmenoslozky

Nová složka se vytvoří jako podsložka aktuální složky, pokud uvedete absolutní cestu (a máte na to oprávnění) pak se vytvoří v zadané cestě.

Za pomoci parametru -p je možné vytvořit strom složek (složku ve složce), např. mkdir -p projekt/src/main/java/ vytvoří složku projekt, která bude obsahovat podsložku src, ...

Příkaz cp

kopírování souborů

Syntaxe: cp [-r] puvodninazev novynazev

Příkaz vytvoří kopii původního souboru s novým názvem (např. cp index.php index.old vytvoří kopii souboru index.php s novou příponou .old

Parametr -r slouží pro rekurzivní kopírování složek (tedy včetně podsložek a jejich obsahu) . Např. cp -r /var/www/html . vytvoří ve vaší aktuální složce kopii webu umístěného v /var/www/html  (znak . jako cílový adresář značí aktuální adresář, ten ve kterém se zrovna nacházíte pří zadání příkazu)

Příkaz mv

přesun nebo přejmenování souboru

Syntaxe: mv puvodninazev novynazev, mv nazevsouboru /nova/slozka/

Příkaz buď přejmenuje soubor (např. mv index.html index.php) nebo soubor přesune do nové složky (např. mv index.php /var/www/html/)

Příkaz rm

mazání

Syntaxe: rm jmenosouboru, rm -r jmenoslozky

Příkaz odstraní zadaný soubor, případně pří uvedení parametru -r můžete rekurzivně smazat obsah složky.

Příkaz nano

Dříve nebo později budete potřebovat upravit nějaký soubor, můžete použít jednoduchý textový editor nano (pokud jej nemáte, pro OS Ubuntu či Debian jej nainstalujete příkazem sudo apt install -y nano)

Syntaxe: nano jmenosouboru

Pokud chcete editovat soubor v aktuální složce, stačí uvést jméno souboru. Můžete také použít absolutní cestu k souboru (pokud máte oprávnění), např. nano /var/www/html/index.html

Příkaz clear

slouží pro smazání obsahu vašeho terminálového okna

Syntaxe: clear

Příkaz chmod

slouží pro změnu atributu souborů/složek (atributy čtení-zápis-spouštění)

Syntaxe: chmod ATRIBUTY jmenosouboru, chmod -R ATRIBUTY jmenoslozky

Změní atributy zvoleného souboru či složky, v případě použití parametru -R budou atributy rekurzivně nastaveny u všech souborů a podsložek v zadaném adresáři.

Atributy souboru můžete zadávát buď v číselném tvaru (v osmičkové soustavě) nebo v textové podobě.

Např.  pokud si vytvoříte shell skript, budete mu chtít nastavit atribut umožnující jeho spouštění,pomocí chmod +x soubor.sh

Téměř nikdy není vhodné souboru nastavovat plná oprávnění (atribut 0777)

Příkaz sudo

Příkaz vám umožní provádět operace s administrátorským oprávněním (práva root) bez toho aby jste se museli přepínat na uživatelský účet root.

Syntaxe: sudo prikaz

Při použití příkazu sudo budete dotázáni na heslo, použijte heslo vašeho uživatelského účtu.

Příkaz ncdu

Nástroj pro analýzu obsazeného místa na disku. Je zapotřebí jej nainstalovat ( sudo apt install ncdu)

Další užitečné příkazy

  • shutdown now  vypne vaši VPS, bude zapotřebí znova zapnout přes Control Panel
  • shutdown -r now restartuje VPS, lze použít i příkaz reboot
  • ip a vypíše info o síťových adaptérech včetně jim přidělených IP adresách
  • sudo netstat -apnl4 vypíše seznam otevřených a naslouchajících TCP portů IPv4, včetně jména procesu který daný port otevřel. Hodí se pro ověření zda vám server (mc, web, mysql,..) běží případně zjištění který proces daný port obsadil.
  • sudo ss -tlnp4 viz předchozí, novější verze nástroje (ss = socket statistics)

Je návod nejasný nebo potřebuješ další pomoc?

Hostuješ u FakaHeda.eu? Využij náš Discord technické podpory!